reklama

Putovanie za Štefánikom

V týchto dňoch si pripomíname 95. výročie úmrtia jednej z najvýznamnejších postáv našej histórie, vedca - astronóma, vojenského letca, politika, generála Milana Rastislava Štefánika. Práve teraz je čas na pripomenutie a poctenie si jeho pamiatky. Jeho pamätníky, či sochy nájdeme takmer v každom meste, no na Slovensku sú tri miesta, ktoré sa jeho krátkeho, ale produktívneho života týkajú najviac. Tieto významné miesta počas nášho putovania navštívime a pozrieme sa na nich trochu detailnejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naše putovanie začneme v Štefánikovom rodisku, v obci Košariská v myjavskom okrese. Do Košarísk sa dostávame kľukatou cestou obkolesenou malebnou krajinou a zakrátko nás víta dominanta obce, evanjelický kostol, vedľa ktorého stojí niekdajšia fara, rodný dom Milana Rastislava Štefánika. Na pripomenutie možno uviesť, že sa v tomto dome narodil 21. júla 1880 v rodine evanjelického farára Pavla Štefánika ako šieste z dvanástich detí. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum v správe Slovenského národného múzea s naozaj bohatou expozíciou. Na relatívne malom priestore tu nachádzame obsiahly prierez Štefánikovym životom, vrátane jeho osobných vecí zozbieraných z ciest po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Rodný dom M. R. Štefánika v Košariskách

Na priečelí domu sa týči Štefánikova busta a pod ňou príznačný nápis: "Národ, čo nectí svoju históriu, nemá budúcnosť...", čo zrejme komentár nepotrebuje. Táto busta bola totiž pred niekoľkými rokmi poškodená a odcudzená. Obnovená bola v roku 2011, ako uvádza tabuľka, z iniciatívy žiakov Základnej školy M. R. Štefánika, obyvateľov obce Košariská a priaznivcov.

Na opačnej strane ulice zaujme aj Národný dom Štefánikov, postavený v roku 1935 a využívaný prevažne ako kultúrny dom. V súčasnosti tu, okrem iného, sídli miestna pošta, obecný úrad a nachádza sa v ňom aj spoločenská sála. Pri pohľade z ulice smerom na západ sa nám naskytne výhľad na mohutný vrch Bradlo a štyri obelisky Mohyly, ktorá je miestom Štefánikovho posledného odpočinku. Tam sa vrátime na konci našej púte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

,,Uvidím znovu svoju vlasť. Mám vlasť. Aká radosť, aká tesknota. Lietadlo ma volá. Zbohom Giuliana."

Tieto slová končil Štefánik list na rozlúčku, ktorý napísal svojej milej, Guiliane Benzoni a boli zároveň posledným "zbohom". V nedeľu 4. mája 1919 na letisku Campofordino pri talianskom meste Udine nastúpil do lietadla spolu s posádkou, pilotmi Giottom Mancinelliom Scottim, Umbertom Merlinom a mechanikom Gabrielom Agginutim a po 6 rokoch sa vydal na cestu do vlasti. Na letisku Vajnory pri Bratislave však nepristál. Lietadlo sa zrútilo neďaleko obce Farná a nikto z posádky tragédiu neprežil. Práve na toto miesto vedú naše ďalšie kroky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Lipová alej vedúca k Mohyle

Auto nechávame na konci obce Ivánka pri Dunaji a pokračujeme pešo po asfaltovej ceste. Napriek blízkosti bratislavského letiska je tu ticho, cestu využívajú obyvatelia na prechádzky s rodinami, deťmi, alebo na bicyklovanie, či korčuľovanie. Onedlho prichádzame k lipovej aleji, ktorá lemuje chodník k miestu tragédie. Nachádza sa tu mohyla v tvare pyramídy s pamätnou tabuľou s nápisom:

Na tomto mieste zahynul dňa 4. mája 1919 čsl. minister a generál Dr. Milan R. Štefánik a jeho sprievod královský italský npor. I. Mancinelli - Scotti, serž. M. Merlino a strelec G. Agginutti. Na večnú pamäť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Mohyla bola postavená v roku 1923 podľa projektu architekta, národného umelca a Štefánikovho priateľa, Dušana Jurkoviča. Toto pietne miesto za predošlého režimu chátralo, keďže Štefánik nebol vo vtedajšom idealizme vítanou osobnosťou, zrekonštruované bolo v rokoch 1988 a 1992. Každoročne sa na tomto mieste konajú spomienkové slávnosti.

Obrázok blogu

Mohyla s kamennou tabuľou

Posledná rozlúčka so slovenským velikánom sa uskutočnila 10. mája 1919 v Bratislave, na druhý deň v Brezovej, odkiaľ smútočný pochod pokračoval cez Košariská na Bradlo. Tu bola posádka talianskeho lietadla pochovaná do provizórneho hrobu, o päť rokov neskôr bol na tomto mieste položený základný kameň Mohyly, azda najvýznamnejšieho diela už spomínaného architekta Dušana Jurkoviča. Jej stavba bola financovaná z národnej zbierky a trvala 280 pracovných dní. Ako aj iné monumenty pripomínajúce velikána slovenských dejín aj táto Mohyla v období socializmu schátrala a v roku 1996 bola zrekonštruovaná.

Obrázok blogu

Mohylu na Bradle pozná snáď každý Slovák, no nielen Slováci sú najčastejšími návštevníkmi miesta Štefánikovho posledného odpočinku. Vedie sem turistická trasa, ale aj kľukatá cesta z Brezovej pod Bradlom končiaca na parkovisku, odkiaľ sa na Mohylu dostávame krátkym chodníkom v miernom stúpaní, ktoré len zvýrazňuje jej veľkoleposť.

Obrázok blogu

Pohľad z Mohyly na Košariská

Z terasovitej stavby postavenej zo spišského travertínu sa týčia štyri obelisky a štvorstenný náhrobok, ku ktorému vedú štyri schodiská. Priamo pod ním sa v útrobách Mohyly nachádza samotná hrobka M. R. Štefánika a v súčasnosti troch členov jeho posádky (keďže pozostatky letca G. M. Scottiho boli prevezené do jeho vlasti). Zo všetkých strán pomníka sa nám naskytá nádherný výhľad na okolitý kraj, rozhranie Záhoria a Považia, vrchy Myjavskej pahorkatiny, Bielych aj Malých Karpát, dokonca odtiaľ v diaľke vidíme aj Čachtický hrad. Mohyla na Bradle by mala byť miestom, ktoré navštívi každý Slovák vážiaci si históriu svojho národa a prínos generála Štefánika do nielen slovenského národného povedomia.

Obrázok blogu

Tu sa naša púť končí. Ak existujú miesta, ktoré dýchajú históriou a kde je cítiť ,,ducha času", tieto miesta nimi určite sú. Zanechali v nás množstvo pocitov a spomienok, ktoré sú vo mne pri bližšom štúdiu Štefánikovho života ešte viac umocnené. Preto sa na tieto miesta v budúcnosti s nadšením a úctou rád vrátim. Ak by sme chceli putovať v Štefánikovych stopách aj na miesta mimo Slovenska, museli by sme precestovať tisíce kilometrov po celom svete, no začať a ukončiť túto cestu musíme vždy doma, v rodnej vlasti.

Ľubomír Hurajt

Ľubomír Hurajt

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stále s hlavou v oblakoch... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieFejtónyNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu